Tak a je to tu zas, opět po roce tu máme hádky o Halloween, který většina Evropanů nenávidí skoro stejně mocně, jako Santa Clause. My máme přece dušičky a lampionové průvody! Někdy je zbytečné vysvětlovat, že nejde o nějaký amerikanismus, ale že se k nám obloukem vrací to, co původně od nás před tisícovkami let odešlo…
Původ Halloweenu nehledejte v Americe, ale v českém údolí
Halloween je totiž původním keltským svátkem zvaným Samhain, který slavili Keltové již před více než 2000 lety, ještě dříve, než Evropu zaplavili Křesťané. Zvyk se praktikoval všude tam, kde Keltové žili, tedy i u nás a dále pak na severu Francie, ve Velké Británii a v Severním Irsku. Svátek znamenal skutečný konec léta, úrodu a začátek temné, chladné zimy, doby, která v minulosti byla velmi spojena se smrtí. A protože Keltové věřili, že tato zlomová noc z 31. 10. na 1. 11. je stejně zlomová, jako letní nebo zimní slunovrat a že v tuto noc se otvírá brána mrtvých, slavili v tento den Samhain, čili svátek duchů. S vírou, že tuto noc se duše mrtvých mohou opět vrátit zpět na zem. Kromě toho, že věřili, že tyto duše pak na zemi dělají neplechu, komplikují život živým, škodí jim i úrodě, Druidové tuto noc užívali k předpovídání budoucnosti. Šlo přitom o jednu z nejdůležitějších předpovědí, která jim dokázala poodhalit, jaká bude zima a jejich budoucnost v tomto období.
Hallowen a věštění budoucnosti
Druidové v tuto noc stáli okolo posvátného ohně a lidé s dary pro božstvo (obětinami) čekali na proroctví. Druidové také v tuto noc nosili kostýmy sestávající z kůží a zvířecích hlav. Když oslava skončila, oheň musel být uhašen, aby osada byla po celou zimu chráněna před požáry.
Jak vznikl Halloween
S příchodem Křesťanství se Řím snažil pohanský svět naklonit na svou stranu a ta vytvořil festival oslavující křesťanské mučedníky. Jde o tzv. dnes známé Dušičky, které se nakonec uchytily i v keltských zemích, promísily se s původními tradicemi a vzniklo “něco” podobného našim českým tradičním Velikonocím a Vánocům. Je zajímavé, že na rozdíl na ně Češi zapomněli a postupně přijali smyšlenou PR katolickou preskripci. A pozor...Den všech svatých, tedy All-Saint Day je nazýván i All-Hallows, což je ale vlastně to samé, tedy svátek Všech svatých, z nichž je už jen krok k Halloweenu. A došlo k tomu poměrně snadno, v zemích, kde se snažili udržet přeci jen původní keltskou tradici svátek označili za All-Hallows Eve (keltská bohyně), který poměrně snadno sklouzli do Halloweenu.
Halloween v Americe
Možná vás to překvapí, ale do Ameriky se Halloween dostal až v druhé polovině devatenáctého století, kdy sem po roce 1846 prchla spousta Irů po bramborovém hladomoru. Byli to právě oni, kteří Halloween zpropagovali i za velkou louží. V té době se totiž tradiční festival konal snad už jen ve Velké Británii a Irsku. Nutno říct, že Američané si svátek velice oblíbili a udělali z něj národní svátek.