Traumata vznikají ve chvíli, když se organismus nedokáže vypořádat s nějakou situací. Zdá se, že je po všem, ale to je ošidné, protože tomu tak v žádném případě není. Nejvíce traumat si neseme z dětství. Jde o těžké břemeno, kterého se v dospělosti jen obtížně zbavujeme.
Traumata jsou naší brzdou. Znemožňují nám žít, brzdí nás v rozletu i v rozvoji, brání jim v realizaci svých snů. Zavádí ho do špatných uliček. Jsou neúspěšní, nešťastní a často ve špatném vztahu s manipulativním partnerem. Je pro ně typické nízké sebevědomí, i to, že neustále skuhrají na život.
Jak vznikne trauma?
Trauma vznikne jako následek nějaké události, která člověkem otřese. Změní jeho náhled na svět. Je spojeno se strachem z vlastní zranitelnosti, pochybováním a neschopností udržet si pozitivní pohled na sebe a na svou budoucnost. Často se objevuje deprese. Jiní trauma nakonec zpracují a dostanou se do normálu. Některé může dokonce i posílit. Lépe na tom jsou ti s vírou (ne v Boha) a s přesvědčením, že nakonec zvítězí a dosáhnou vytouženého cíle.
Jak zvládnout své trauma?
Neobejde se bez změny myšlení. Důležité je zaměřit se na pozitivní aspekty vašeho života. Také je čas na nová rozhodnutí. Přemýšlejte o tom, co vás posiluje, co vám dělá radost. Ceňte si svého talentu a dovedností. Vykašlete se na tabulky, to, co se říká, to, co by se mělo, i na to, co se od vás očekává.Vystupte z řady, překročte své hranice. Buďte tím, kým skutečně jste. Nenechte se jinými zatlačit tam, kam nechcete. A také si zapamatujte, že pro každé zpracování traumatu potřebujete čas. Chce to také dostatek trpělivosti. Abyste své trauma zvládli, budete s ním muset bojovat ne dny, ale spíše týdny, měsíce a možná i roky.