Severně od Kounova na vrchu Rovina byl v roce 1934 odhalena kounovská kamenná řada. V té době tomu nikdo nevěnoval žádnou pozornost. To, že jde o něco výjimečného, si byl vědom jen jejich objevitel.
O zvláštních kamenech
Kamenné řady jsou ukryté v lese. Jsou obrovské a byly rozprostřené na ploše několika hektarů. Výzkumy odhalily, že tu původně bylo několik tisíc kamenů, teď jich je zhruba 2239. Oproti záznamům z třicátých let minulého století je jich o 300 méně. Místní je brávali na stavby. Některé z nich byly mohutné. Řady se táhly v nepravidelných rozestupech v délce několika stovek metrů. Dodnes patří tyto kameny k těm největším záhadám u nás.
Teorie jejich původu
V blízkosti se nachází hradiště z doby železné, ale souvislost s vytvořením těchto řad nebyla prokázána. Nadšenci toto místo označují za český Stonehenge, faktem však je, že ve skutečnosti nikdo stále neví o co jde. K astronomickému sledování však dost dobře sloužit nemohly. Od největších kamenů zvaných Gibbon a Pegas je sice možné odhalit bod východu slunce nebo měsíce v určitých datech, což by nasvědčovalo to, že by mohlo jít o historický kalendář, ale mohlo tomu být i jinak. Mohlo jít jednoduše o kameny z místních polí, které místní naskládali do tohoto útvaru. Výzkumy odhalily, že v době, kdy řady vznikaly, tu nebyl les, ale rostl tu vřes a nedaleko nich byla pole. To by nasvědčovalo předchozí teorii. Bylo odhaleno, že soustava kamenů je rozmístěna ve směrech sever-jih, východ-západ a severovýchod-jihovýchod. V centru pak protínají nejmohutnější kámen zvaný Pegas. Archeologové prokázali, že kameny nepochází ze středověku, jak se původně myslelo, ale jsou mnohem starší.
Ke kamenům vede naučná stezka
Naučná stezka je dlouhé pouhé dva kilometry a nachází se jen 13,5 kilometru od Rakovníka. Začátek se nachází asi 200 metrů západně od železniční zastávky Mutějovice na trati Louny-Rakovník. Stezka je žlutě značena.