Jakou spojitost má Absinth s magií a ezoterikou? Zdánlivě žádnou, ale při hlubším pohledu zjistíte, že spojitost je víc než mystická. Byl totiž spojován s vyznavači satanismu.
Absint je považován za halucinogenní. Tato mylná domněnka byla posílena ještě více sedmdesátých letech minulého století, kdy jeden vědecký časopis uvedl, že thujon v Absinthu se podobá aktivní látce konopí. Také se tvrdilo, že absint je jedovatý. Thujon prý způsobuje svalové křeče, slepotu a mohou uživatele otrávit. Skutečnost se však má tak, že pokud nevypijete 160 litrů Absintu najednou, otrava thujonem vám nehrozí.
Co je absint?
Absint je bylinný likér s vysokým obsahem alkoholu, jenž se pohybuje mezi 50-80%. Jeho základem je trojice magických bylin, a to pelyněk pravý, anýz a fenykl obecný. Důležitá je i angelika lékařská. K těmto 3 základním bylinám, které dělají Absint Absintem se pak přidávají někdy i další byliny, ale to už pak záleží na výrobci. Nejčastěji se jedná o yzop, badyán nebo melissu. V žádném případě není likér hořký a rozhodně nemusí být zelený anebo modrý. Výroba Absinthu spočívá v maceraci bylin v alkoholu, jenž je pak dále destilován.
Pelyněk je mocný lék
Pelyněk je mocný hmyz, o němž se píše už i ve Starém zákoně. Kromě toho, že pelyněk odpuzuje hmyz. Studie však také odhalili, že přináší významné zlepšení u nemocných s Crohnovou chorobou. Všeobecně jde o skvělé antacidum a lék jenž podporuje trávení.
Absinth však také jako zázračný elixír vznikl
Recept Absinthu vznikl v druhé polovině 18. století ve švýcarském Val-de-Travers. Autorství receptu je však nejasné. Existuje totiž více zdrojů a jedním z nich je francouzský lékař Dr. Pierre, který Absinth ordinoval svým pacientům. Po jeho smrti recept přešel na rodinu Henriod, která alkohol začala prodávat jako lék v lékárně. I když...jiné zdroje zase tvrdí něco úplně jiného. Některé tvrdí, že jej dokonce získal i hostinský. Ať už je to jakkoliv, faktem je, že v roce 1797 Major Dubied získal recept na Absinth a spolu se svým synem založili lihovar, v němž vařili až 16 litrů denně. Všechen Absinth pracně mířil do Francie. Pro usnadnění cesty si Henri Louis Pernord otevřel lihovar ve Francii, jenž byl schopen vyprodukovat 400 litrů denně. Časem se Absinth stal nejen lékem, ale i nápojem vojáků, umělců, spisovatelů a ezoteriků.